o mačkách
Kto už niekedy pozoroval mačku, ako sa zakráda ku koristi, iste mu napadlo, že je príbuzná tigrom alebo levom. Mačky sú vďaka svojej obratnosti a sile dobrí lovci, navyše majú ostré zuby a pazúry i zrak uspôsobený na nočný lov. Ak má mačka domáca možnosť vyjsť z domu do prírody, chytá malé hlodavce, menšie vtáky, hmyz a iné živočíchy. Väčšina vyšľachtených plemien mačiek nie je schopná žiť dlhší čas vo voľnej prírode, lebo ich ľudia doma zvyčajne hýčkajú, a tak sa nevedia samy o seba postarať. Predkom dnešných mačiek je mačka plavá, ktorá žila na Zemi už pred miliónom rokov. Rozšírila sa z Afriky do Āzie a Európy, neskôr v Afrike zdomácnela a pomáhala ľuďom zbavovať sa škodlivých hlodavcov z obilných sýpok. Pred 3 000 rokmi sa mačka domáca rozšírila v Egypte, kde ju uctievali ako božstvo. Dnes je na svete vyše 500 miliónov domácich mačiek. Mačacie mláďatá Mačacie mláďatá celé hodiny skáču, naťahujú sa a šantia. Pri týchto hrách rozvíjajú svoje lovecké schopnosti, učia sa rýchlo reagovať, mocnejú im svaly a telo sa stáva ohybnejším. To všetko je veľmi dôležité na to, aby sa neskôr mohli samy o seba postarať. Mačka Domáca Existuje vyše 100 uznaných plemien mačiek a nepreberné množstvo krížencov. Šľachtitelia vytvárajú pomocou výberu (selekcie) nové plemená. Bombajská mačka je plemeno vyšľachtené v Spojených štátoch po roku 1971. Vznikla krížením barmskej mačky s čiernou americkou krátkosrstou mačkou. Má nezvyčajne krátku a hustú srsť, ale inak si zachovala všetky základné mačacie črty. Rozmnožovanie
Mačiatka sa vyvíjajú v matkinom tele zhruba deväť týždňov. Naraz, čiže v jednom vrhu, sa ich môže narodiť 1-10, v priemere ich býva 2-5. Novonarodené mačatá sú úplne bezmocné: prvý týždeň ešte nevidia, liezť začínajú po dvoch týždňoch. Asi osem týždňov cicajú materinské mlieko, potom sa začnú živiť tuhou potravou. Prechod z mliečnej potravy na tuhú sa volá odstavenie. Približne po mesiaci je mačka opäť pripravená na párenie. Skákanie Vďaka svalnatým nohám a pružným kĺbom mačka dobre skáče. Prv než skočí, pohľadom odhadne vzdialenosť. Ak sa jej javí priveľká, hľadá inú cestu.
Spánok Mačka prespí denne približne 16 hodín, ibaže nie v jednom kuse, ale v krátkych intervaloch. Vlastne takmer celý deň podriemkava, no vždy je pripravená zareagovať na akýkoľvek podnet. Čistenie Mačky sú známe svojou čistotnosťou: denne strávia najmenej hodinu čistením srsti. Robia to drsným jazykom, navlhčenými slinami. Odstraňujú tým zo srsti odumreté chlpy, masírujú a prekrvujú kožu. Vďaka čisteniu je srsť lesklá a hladká. Lov Mačka má citlivý čuch, takže ľahko zavetrí myš či inú korisť. Vzápätí sa k nej začne s nastraženými očami a ušami pomaly prikrádať, a keď sa dostatočne priblíži, skočí na ňu, zatne do nej pazúry a zvyčajne jej zlomí väz. Oči Zrenica mačacieho oka sa v tme doširoka roztiahne, aby sa do oka dostalo viac svetla, pri silnom svetle sa naopak stiahne na malú štrbinu. V zadnej časti vnútra oka je vrstva buniek, ktoré odrážajú svetlo a spôsobujú svetielkovanie očí. Správanie Mačka domáca sa správa podobne ako jej divo žijúci príbuzní. Chované mačky si síce potravu nemusia hľadať samy, ale aj tak sa prejavujú ako lovci. Aktívne sú hlavne skoro ráno a večer - vtedy sa často zakrádajú, akoby chytali korisť. Väčšina týchto prejavov je inštinktívna, čiže vrodená; mačka sa ich nemusí učiť a zachováva si ich aj v prípade, že vôbec nežije v spoločnosti iných mačiek.
Plemená mačiek Perzská mačka, Birmská mačka, Turecká mačka van, Nórska lesná mačka, Mainská mývalá mačka, Britská mačka, Európska mačka, Ruská modrá mačka, Kartúzianska mačka, Habešská mačka, Divá mačka, Manská mačka, Barmská mačka, Domáca mačka, Siamská mačka, Devonrex, Nemecký rex a Korat.
Mačka
www.kotuzka.estranky.sk
(kotuzka, 21. 8. 2010 20:56)